PŘEDNÁŠKA / GILLES PERRAUDIN (FR) LECTURE / GILLES PERRAUDIN (FR)

Application icons.

6 / 6 / 2013 19:30
Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35, Praha 1

7 / 6 / 2013 19:00
4AM/Fórum pro architekturu a média, Rosická 1

METAMORFÓZY MĚST:
GILLES PERRAUDIN, LIDOVÁ INSPIRACE
Přednáška

Application icons.

6 / 6 / 2013 19:30
French institut in Prague, Štěpánská 35, Praha 1

7 / 6 / 2013 19:00
4AM/Fórum for architecture and media, Rosická 1

CITY METAMORPHOSIS:
GILLES PERRAUDIN, VERNACULAR INSPIRATION
Lecture


Gilles Perraudin a jeho ateliér Perraudin Architectes se již přes třicet let zabývá problematikou životního prostředí, udržitelnou výstavbou a výzkumem nových a inovativních způsobů stavění s využitím přírodních materiálů z lokálních zdrojů. K těmto postupům dospěl paradoxně po prvotní fascinaci high-tech technologiemi, které využil ve svých realizacích. Jde například o projekt Akademie Mont-Cenis v německém Herne (1999), sofistikované ultraekologické stavbě – mamutím skleníku s dřevěnou nosnou konstrukcí, jehož střechu pokrývá 10 000 m² fotovoltaických panelů, které produkují 1 MW čisté elektrické energie.

Vzhledem k problematické recyklaci použitých materiálů a náročných detailů však Perraudin nakonec dospěl k upřednostnění původních materiálů jako je dřevo, hlína a kámen ve své základní surovosti, bez kombinace s moderními materiály a technologiemi. Použití těchto šetrných materiálů odkazuje k prapůvodním stavbám, archetypální architektuře, která v Perraudinových projektech získává velmi současnou podobu. Perraudin proslul svými realizacemi z masivních kamenných kvádrů – jde například o vinný sklep Chai Viticole Vauvert, ale i další projekty škol, muzeí a obytných staveb, které jsou citlivě zasazeny do svého krajinného kontextu a přes svou rustikální podobu splňují vysoce aktuální funkčnost.

Gilles Perraudin (*1949) francouzský architekt působící v Lyonu. Mezi jeho realizace patří například atraktivní budovy vinařství ve Vauvert (1998), v Nizas (2001) a v Solan (2008) či komplex Muzea vína v Patrimoniu na Korsice (2011), které jsou tvořené z masivních kamenných kvádrů, citlivě zasazených do středomořského prostředí http://www.perraudinarchitectes.com

Gilles Perraudin vystoupí na začátku června v Praze a Brně v rámci přednáškového cyklu Metamorfózy měst. Přednášky, které jsou zdarma, ve francouzském jazyce s tlumočením do češtiny, společně pořádají:
Francouzský institut v Praze
kruh
4AM/Fórum pro architekturu a média

další info o projektu:
www.kruh.info
www.ifp.cz
www.denarchitektury.cz
http://www.facebook.com/4AM.Forum