2′16” A PŮL: VESMÍRNÁ ODYSEA / Dětská soudobá opera

Application icons.
Application icons.
Application icons.

24. 5. 2014, 18 hod
Kabinet Múz, Sukova 4, Brno
www.kabinetmuz.cz

Součástí 13. ročníku mezinárodního festivalu Multiplace bude tento rok brněnská premiéra nové soudobé opery 2′16” a půl: Vesmírná odysea slovenského skladatele Marka Piačeka. Ten do ní zapojil dětský orchestr spolu s profesionálními hudebníky Slovenské filharmonie Bratislava. Její hlavní osou je dětská porce (cageovského) ticha a také dětské horory. Výsledek osciluje mezi hudbou a ruchy, mezi vesmírným tichem a Vesmírnou odyseou.

Festival Multiplace, který probíhá pravidelně od roku 2002 a věnuje se novým formám kreativity dostupným díky novým technologiím, zapojuje do programu tento rok i nejmladší “born digital” generaci. Ta v Kabinetu Múz odehraje v sobotu 24. května 2014 svůj pohled na ticho v nové soudobé opeře Marka Piačeka 2′16” a půl: Vesmírná odysea. Opera vznikla díky rovnocenné spolupráci dětí a profesionálních hudebníků ze Slovenské filharmonie v Bratislavě, i když s realisticky skromnými očekáváními. Cílem projektu bylo mimo jiné propojit korejské a slovenské děti žijící v Žilině. Výsledný projekt má několik rovin, kromě opery ho tvoří hororové animace vytvořené korejskými a slovenskými dětmi pod vedením lektorky SeEun Lee.

„Největší výzvou při práci s dětským orchestrem je dosáhnout ticha. Nastudování Cageovy 4´33´´ je v tomto smyslu vyšší metou než Bachovy koncerty na straně jedné, nebo Schönbergova dodekafonie na straně druhé.“ (M. Piaček)

Více info

Marek Piaček je slovenský hudební skladatel, interpret a pedagog. Spoluzaložil komorní orchestr Požoň Sentimentál (1993) nebo soubor Vapori del Cuore (1994), aktivně spolupracuje i s experimentálními a improvizačními seskupeními. Je autorem hudby k filmům slovenského dokumentaristy Petra Kerekese (66 sezón, Ako sa varia dejiny) a k oceňovaným animovaným filmům Ivany Šebestové (Lionardo mio, Štyri) a Kataríny Kerekesové (Kamene, Mimi&Lisa).
V centru jeho skladatelského zájmu stojí multimediální projekty syntetizující hudební projev a prvky naivního divadla. Využívá techniky koláže, citace a aluze. Tato tvůrčí metoda se projevila
i v jeho posledních operních projektech – v opeře 66 sezón, kterou napsal spolu s Martinem Ondriskem podle filmu Petra Kerekese, v melodramatu APOLLOOPERA, o bombardování bratislavské rafinerie Apollo nebo v symfonickém díle na motivy písní české elektronické formace MIDI LIDI.

Opera 2′16” a půl: Vesmírna odysea vznikla jako součást medzinárodního projektu Karaoke Europe, který propojuje umělecké aktivity čtyř různých kulturních organizací z Evropy: Stanica – Žilina Záriečie (SK), Divadlo Archa (CZ), PanoDrama (HU) 5E Kwartier (NL).

Více info na: www.kabinetmuz.cz /// www.multiplace.sk

Kontakt:
Barbora Šedivá / 4AM
forum4am @ gmail.com
tel.: + 733 539 062

Organizátor: 4AM Fórum pro architekturu a média v rámci festivalu Multiplace 2014
Spolupráce: Kabinet Múz, kulturní centrum Stanica – Žilina Záriečie

Více info:

Dramaturgie: Ivana Rumanová, Barbora Uríková
Video: Algis Kaveckis
Animace: SeEun Lee
Zvuk: Dušan Dobiaš, Petr Vrba, Hankil Ryu, Jan Burian
Scénografie: Martu Hlavajová
Hudební spolupráce: Ted van Leeuwen
Textové úpravy, překlad: Anna Lengyel
Grafická spolupráce: Martin Krkošek
Konzultace: Hanka Hudcovičová-Lukšů

Účinkují: Adamcová Ema, Bartošák Michal, Brezániová Gabriela, Čierna Johanka, Garčár Matej, Horváthová Nelli, Kardošová Terezka, Knorst Carolina, Konáriková Nina, Majdanová Terezka, Majtánová Marína, Mihalcová Simonka, Molnárová Nelka, Ničíková Dorotka, Viliam John O’Brien, Papala Šimon, Sabolová Natasha, Sopčáková Alžbetka, Starinská Ema, Škvareková Žofia, Šimko Marcel, Tinková Martina, Urík Tomáš, Uríková Paulína, Žideková Mária, Urík Jakub
Housle, pedagogické vedení: Zuzana Kolenová, flétna: Cyril Šikula, lesní roh: Karol Nitran
Produkce: Stanica – Žilina Záriečie

http://www.marekpiacek.sk

http://www.stanica.sk
http://www.karaokeeurope.eu