MYRIAM LEFKOWITZ, JULIE LAPORTE, JEAN PHILIPPE DERAIL (FR): WALKS, HANDS, EYES (Brno)MYRIAM LEFKOWITZ, JULIE LAPORTE, JEAN PHILIPPE DERAIL (FR): WALKS, HANDS, EYES (Brno)

Application icons.
Application icons.

21/8/2014 Brno, 9.30-13.30 h

MÍSTO KONÁNÍ:
ateliér Moravské galerie na Husově 18 (49.195508, 16.604361)

přihlášky: forum4am@gmail.com

Walk, Hands, Eyes (Brno)

Ateliér je založen na projektu Walk, Hands, Eyes (a city), který Myriam Lefkowitz (ve spolupráci s několika umělci Julie Laporte, Jean Philippe Derail, François Sardi, Ben Evans, Esther Salmona, Fransesca Cogni) vyvíjí již více než pěti let. Projekt spočívá v samotné zkušenosti vnímání během hodinové procházky městem a je koncipován pro jednoho diváka a jednoho průvodce.
Hlavním cílem dílny je nastavit zkušenostní kontext a vybavit účastníky zvýšenou smyslovou citlivostí vůči sobě a prostoru, kde se právě nachází.

Během chůze se mísí pocity s “realitou města”, jedná se v podstatě o druh snění. Daná forma prožitků redefinuje prostor, ve kterém se člověk nachází. Vyvstává tak otázka, jakým způsobem mění smyslová zkušenost geografii města?

Kromě ateliéru /čt 21.8. 13-17/ budou účastníkům i široké veřejnosti nabídnuty procházky vedeny Myriam Lefkowitz, Julie Laporte a Jeana-Philippa Deraila. Schůzku si domluví vždy jeden divák a performer, v určitý čas na určitém místě odkuď společně odchází na jednu hodinu doslova vidět, cítit, slyšet a dotýkat se Brna.
Je doporučeno vzít si pohodlné boty.

MYRIAM LEFKOWITZ
je performerka narozená v roce 1980, působící v Paříži. Její projekty se zaměřují zejména na vztah citlivého a vnímajícího těla s prostředím, ve kterém se právě nachází. Projektu Walk, hands, eyes (a city) se věnuje již od roku 2010 a mimo Francii jej měla možnost představit na Bienále v Benátkách (Litevský pavilon 2013), v Contemporary Art Center (Vilnius), v rámci platformy Kunsteverien (NY) a na Le Mouvement (Biel). V roce 2011 studovala magisterský program SPEAP (Programme of Experimentation in Art and Politics), založený Brunem Latourem na Science Po v Paříži. Myriam nyní rovněž patří mezi pedagogy programu SPEAP a často přednáší i na jiných institucích, například: museum moderního umění Centre Georges Pompidou, the Mac Val museum, Palais de Tokyo, Open School East v Londýně, Le HEAD v Ženevě… Myriam Lefkowitz působí v současnosti na rezidenci v Laboratoire d’Aubervilliers.

JULIE LAPORTE
je tanečnice současného tance, působící v Paříži. Studovala v Epsedanse (Montpellier) a na P.A.R.T.S (Brusel). V roce 2009 se vrátila zpět do Montpellier, aby dokončila první stupeň Ex.e.r.ce, studia choreografického centra pro tanečníky a choreografy. Zde měla možnost pracovat na choreografiích Merce Cunninghama spolu s osobnostmi jako Charles Atlas, Lisa Nelson, Mathilde Monnier, Foofwa D’imobilité… Jako performerka se podílela na mnoha představeních ve Francii, Německu, Belgii a nedávno pracovala s Lucií Tuma na projektu “Passive Movement” ve Švýcarsku. Kromě projektu Walk, hands, eyes (a city), se nadále účastní přednášek na taneční vědě na Univerzitě Paris 8 a zajímá se o možnosti využití hypnozy v tvorbě. Julie studuje od roku 2007 shiatsu.

JEAN-PHILIPPE DERAIL
je performer a audiovizuální umělec. V návaznosti v jeho vzdělání skrze studia tance, divadla a filmu v současné době pracuje v oblasti na rozhraní tance a filmu. Ve své práci se soustřeďuje na způsoby využití filmového média a jeho nástrojů k choreografickému zachycení / vyjádření. Od roku 1993 do roku 2001 pracuje na plný úvazek jako performer se skupinou Kraft. Ve své filmové tvorbě byl zprvu inspirován tvorbou americké fotografky Diane Arbus. Působil rovněž jako tanečních ve skupině Autre Mi Na/Mitia Fedotenko, spolupracoval na projektech s Anne Lopez. V roce 2009 zahájil několikaletý projekt Onirique Sursaut (Dreamlike Startle), inspirován hoollywoodskými muzikály z 50. Let. V roce 2010, je součástí druhého stupně Ex.e.r.ce, studijního programu Národního choreografického centra v Montpellier, kde například spolupracoval s Markem Tomkinsem.

cena: 400 Kč
Informace o ostatních workshopech najdete ZDE

Application icons.
Application icons.

21/8/2014 Brno, 10 AM -2 PM

WHERE:
atelier in Moravian Gallery, Husova st. 18 (49.195508, 16.604361)

applications: forum4am@gmail.com

A workshop which will be based on the Walk, Hands, Eyes (a city) project which Myriam Lefkowitz (in collaboration with several artists Julie Laporte, Jean Philippe Derail, François Sardi, Ben Evans, Esther Salmona, Fransesca Cogni) has been developing for more then five years now. It consist in a perceptive experience for one spectator and one guide, weaving a relation between walking, seeing and touching, in a city, for one hour.The main purpose of the work shop is to set an experiential context aiming to equip the participants with increased sensorial attentions and see how this „tool“ might shift the perception of themselves and of their surrounding environment.

Through the experience of this walk, the topography in which the spectator is evolving is generally a mixture between the „reality of the city“ and a form of space that our perception is producing which is somehow slightly different from the one our feet are moving in. There is a sort of dreaming activity (a recomposition of a world through fragments of reality) which often characterize this experience and which somehow redefines what we call „space“. What form of geography does the perceptive experience re compose? The workshop will be lead by Myriam Lefkowitz, Julie Laporte and Jean Philippe Derail.
Some walks
Following the workshops two days of walks will be proposed by the three performers. An appointment is made between one spectator and one guide. A precise time and place. They take off. The Walk, Hands, Eyes (Brno) experience weaves a singular relation between walking, seeing and touching in Brno, for one hour.

Bring confortable shoes.

MYRIAM LEFKOWITZ
is a performance artist (Born in 1980). She is mainly developing choreographical projects questioning the relation between the perceptive body and different forms of enviromnent. Since 2010, her research is focused on the Walk, hands, eyes (a city) project. She presented the piece at the Venise Biennale (Lituanien pavillon 2013), at the Contemporary Art Center (Vilnius), for Kunsteverien (NY), Le Mouvement (Biel)…In 2011, she took part in the master program, SPEAP, in Science Po, Paris, founded by Bruno Latour. She is currently part of SPEAP teaching comitee. She is regularly invited to teach or talk on those matters in different institutions: the museum of modern art Georges Pompidou, the Mac Val museum, the Palais de Tokyo, Open School East in London, Le HEAD in Geneva… She is currently an artist in residency at the Laboratoires d’Aubervilliers.

JULIE LAPORTE
is a contemporary dancer (Born in 1977) based in Paris. She studied dance in Epsedanse (Montpellier) and in P.A.R.T.S (Brussels). In 2009 she went back to Montpellier for the first module of Ex.e.r.ce, training of Centre Chorégraphique for dancers and choreographers. There she had the opportunity to work on Merce Cunningham’s work with Charles Atlas, Lisa Nelson, Mathilde Monnier, Foofwa D’imobilité etc. She took part in many theatre and dance pieces as a performer in France, Germany, Belgium and recently Switzerland with Lucie Tuma for the project „Passive Movement“. Recently she’s working in collaboration on walking practices with Myriam Lefkowitz, following a course at the University of Paris 8 in dance and discovers the hypnosis as a tool for creation amongst Catherine Contour.. Julie has also been studying shiatsu since 2007.

JEAN PHILIPPE DERAIL
is a performer and a video artist. Following an education in dance, theatre, and film studies, he works with the relationship between dance and cinema. He is concerned with how to use the camera’s frame and point of view choreographically and how the tools of cinema might be used to create a choreography. From 1993 to 2001 he is a full-time performer with Groupe Kraft, a company developing a physical contemporary theatre. He directs his first pieces, inspired by the American photographer Diane Arbus. In 2004, he is a dancer-interpreter with the company Autre Mi Na/Mitia Fedotenko. In 2005 he becomes part of the research group founded by Anne Lopez. He begins, in 2009, a project that will continue to develop over the next few years : Onirique Sursaut (Dreamlike Startle), constructed around 50’s Hollywood musicals. In 2010, he participates in module #2 of Ex.e.r.ce at the National Choreographic Center of Montpellier, taking part in the creation of the musical review Puttin On“, a show directed by Mark Tompkins.

price: 20 Euro
More information about other workshops HERE